Budynek stanowi nawiązanie do otaczającej go Wioski Gotów. W budynku nowego Centrum projektant zastosował nowoczesne rozwiązania zwłaszcza w zakresie wodoszczelności tego budynku, którego najniższy punkt znajduje się
na poziomie -12 m.
Budynek jest obiektem dwukondygnacyjnym, o nieregularnym kształcie. Kondygnacją dominującą jest kondygnacja podziemna. Parter jest pokryty stropem, na którym projektant główny Pani arch. Marta Pacek z Lublina, z pracowni projektowej ECO PROJEKT zastosowała zielony dach oraz nowoczesną instalację fotowoltaiczną. Na parterze zlokalizowano punkt recepcyjny, kawiarnię wraz z zapleczem, część dydaktyczną w postaci sali warsztatowej oraz część sanitarno-techniczną. W podziemiu natomiast znajduje się sala wielofunkcyjna/konferencyjna na 96 osób połączona
z rozbudowaną częścią gastronomiczną umożliwiającą przygotowywanie ciepłych posiłków. Podziemie skrywa również zasadniczą, dużą część wystawienniczą muzeum stanowiącą serce całego obiektu. Zawiera ona salę audytoryjną, jak również wystawy czasowe i stałe nawiązujące do Gotów, Wandalów i ludności zamieszkującej tereny Masłomęcza przed wiekami. Budynek dostosowany do osób niepełnosprawnych, posiadający windę osobową oraz wydzielone miejsca parkingowe.
Ciekawostką dla okolicznych mieszkańców jest to, że największa sala i najważniejsza część Muzeum jest zlokalizowana w kondygnacji podziemnej, około 7 m pod poziomem wody gruntowej. W okolicznych domach w piwnicach, na 1,5-2,0 m występuje już woda gruntowa. Zlokalizowanie pod poziomem wody gruntowej najważniejszej części Muzeum wydawało się bardzo ryzykowne. Udało się to dzięki zastosowaniu przez Wykonawcę technologii betonu wodoszczelnego podczas wykonywania konstrukcji żelbetowej. Po wykonaniu odpowiednich zmian w zbrojeniu konstrukcji, zabiegów technologicznych oraz pielęgnacyjnych podczas pielęgnacji betonu uzyskano efekt tzw. „białej wanny”. Jak do tej pory nie zanotowano żadnego przecieku wody gruntowej przez szczelną konstrukcję żelbetową płyty fundamentowej oraz ścian zewnętrznych części podziemnej budynku.
Nadzór naukowo – archeologiczny, w czasie całego trwania budowy i organizowania wystawy, prowadził, na zlecenie Pana Wójta Gminy Hrubieszów, Pan Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum Okręgowego w Hrubieszowie. To jego wizja doprowadziła do zainicjowania i powstania tej wystawy.
Całość umowy Gminy Hrubieszów z wykonawcą pochłonęła kwotę 22.066.389,20 zł brutto.
Dane techniczne budynku Muzeum:
- Powierzchnia użytkowa: 1334,90 m2
- Powierzchnia zabudowy: 597,60 m2
- Kubatura: 8623,40 m3
- Długość: 31,08 m
- Szerokość: 40,69 m
- Wysokość ponad teren: 7,97 m
- Kąt nachylenia dachu: 5° oraz 15°
- Ilość kondygnacji: 2 (1 naziemna, 1 podziemna)
- Zastosowane instalacje: wodociągowa, kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, klimatyzacja, wentylacja mechaniczna, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne
Wykonawca oprócz prac budowalnych zakończonych w tamtym roku, w listopadzie i grudniu 2024 r. wywiązał się również z wymagań formalnych, tj. uzyskał pozytywną opinię od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz od Państwowej Straży Pożarnej. Obie decyzje potwierdziły, że budynek spełnia wszelkie normy i przepisy, aby mógł być użytkowany.
Gmina Hrubieszów zainicjowała już zgłoszenie do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w celu uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz prowadzi od stycznia 2025 r. odbiór końcowy budynku od Wykonawcy.











